Kiedy nowe kanały w telewizji naziemnej?

Kiedy nowe kanały w telewizji naziemnej?

DVB T2 – kiedy pojawi się w Polsce? Czy będziesz musiał kupić nowy telewizor? Odpowiedzi na te, a także inne pytania, znajdziesz w naszym poradniku.

Nowa telewizja naziemna

Coraz mniej czasu dzieli nas od wprowadzenia nowego formatu cyfrowej telewizji naziemnej określanej jako DVB-T2/HEVC (czasem zapisywanej również jako DVB T2 HEVC). Żyjemy w czasach, w których wszystkie otaczające nas technologie są systematycznie ulepszane. Dotyczy to również sposobu nadawania telewizji naziemnej – czyli tej, która jest dostępna dla największej liczby osób. Obecnie wciąż funkcjonuje standard DVB-T, jednak już wkrótce zostanie on zastąpiony nowszą generacją wykorzystującą kodek HEVC. Co ciekawe, dojdzie do tego nie tylko w Polsce, ale z czasem także w całej Europie. Zanim jednak to nastąpi, warto dowiedzieć się nieco więcej na ten temat.

Zmiana naziemnej telewizji cyfrowej wiąże się z wieloma korzyściami przede wszystkim dla abonentów. Z pewnością poprawie ulegnie jakość obrazu i dźwięku emitowanych kanałów – już wkrótce niektóre z nich będą mogły być dostępne w jakości 4K. Dzięki temu każdy seans stanie się zupełnie nowym przeżyciem, wszelkie detale na ekranie będą ostre i wyraziste jak nigdy dotąd. Należy jednak zauważyć, że zmiana nadawania systemu telewizji naziemnej nie będzie miała wpływu na użytkowników korzystających z telewizji satelitarnej i telewizji kablowej.

Kiedy nowe kanały w telewizji naziemnej?

Aby dowiedzieć się, kiedy nowe kanały w telewizji naziemnej będą dostępne dla abonentów, nie musisz wpisywać w wyszukiwarce haseł takich jak „DVB T2 kiedy”. Finalną datą wprowadzenia systemu DVB-T2 HEVC jest ostatni dzień czerwca 2022 roku, w pierwszych województwach standard pojawi się jednak już w marcu. Wszystko dlatego, że proces wdrożenia formatu został podzielony na 4 etapy. Zatem kiedy nowe kanały w telewizji naziemnej będą dostępne? Oto szczegółowy harmonogram z podziałem na województwa:

  • 28 marca 2022 roku – województwa: lubuskie i dolnośląskie,
  • 25 kwietnia – województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie i kujawsko-pomorskie,
  • 23 maja 2022 roku – województwa: łódzkie, opolskie, świętokrzyskie, śląskie, małopolskie i podkarpackie,
  • 27 czerwca 2022 roku – województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie i mazowieckie.

Czy DVB T2 HEVC będzie wymagało nowego telewizora?

Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale jednoznaczna, wszystko zależy bowiem od tego, jaki telewizor posiadasz obecnie. Powinien on być zgodny z formatem DVB-T2 HEVC. Informacje na ten temat łatwo znajdziesz w specyfikacji urządzenia, na stronie jego producenta, w instrukcji obsługi, a nawet w menu telewizora. Jeśli telewizor nie jest przystosowany do odbioru takiego sygnału, masz do wyboru dwa wyjścia:

  • kupno zewnętrznego dekodera, czyli specjalnego tunera dla DVB-T2/HEVC,
  • kupno nowego telewizora kompatybilnego z DVB-T2/HEVC.

Jeżeli już od pewnego czasu zastanawiałeś się nad kupnem telewizora, wprowadzenie DVB-T2/HEVC może być świetną okazją do wymiany domowego sprzętu. Tuner będzie tańszym rozwiązaniem, ale to też będzie dodatkowy zasilacz i pilot.