Granie w gry na Facebook oraz innych media społecznościowych a bezpieczeństwo

Granie w gry na Facebook oraz innych media społecznościowych a bezpieczeństwo

Choć wciąż bardzo dużo mówi się o zachowaniu bezpieczeństwa w sieci nadal wiele z Nas zapomina o podstawowych zasadach obowiązujących internautów. W ostatnim czasie wiele użytkowników Facebook padło ofiarą hakerów. Najpopularniejsza metoda to przejęcie konta użytkownika, zmiana danych oraz kradzieże przy użyciu kodów blik. A przecież można tego uniknąć. Wystarczy tylko zastosować się do poniższych wskazówek.

Jak zachować bezpieczeństwo na FB i tym podobnych portalach?

Podstawową i najważniejszą zasadą jest używanie hasła do Facebooka tylko i wyłącznie w tej lokalizacji. Na pozostałych portalach i stronach zaleca się utworzenie zupełnie innego hasła o odpowiedniej sile. Aby wzmocnić siłę hasła należy użyć małych i wielkich liter, cyfr czy znaków specjalnych. Dla hakerów najłatwiejszą opcją do rozszyfrowania jest hasło składające się z imienia i nazwiska, lub daty urodzenia. Warto też pomyśleć o zmianie hasła jeżeli nie z częstotliwością raz w miesiącu to przynajmniej raz na kilka miesięcy. Nie zapisujmy też ważnych haseł w widocznych miejscach.

Zanim wpiszesz hasło sprawdź czy faktycznie strona na którą się logujesz jest stroną Facebooka. Jak to rozpoznać? Porady w tym temacie znajdziesz na www.mediainternet.pl. Hakerzy bardzo często tworzą strony o podobnym wyglądzie, aby zmylić użytkownika. Po opuszczeniu strony nigdy nie zapomnij się z niej wylogować. Szczególnie dotyczy to sytuacji gdy korzystasz z urządzenia, którego nie jesteś właścicielem. Niewiele osób wie o możliwości zdalnego wylogowywania z portalu. Warto o tym pamiętać w sytuacji gdy zapomnimy o wylogowaniu. Jeżeli przy wylogowywaniu pojawi się komunikat czy chcesz wylogować się ze wszystkich urządzeń to śmiało możesz kliknąć tak. Uchroni Cię to w przypadku gdybyś zapomniał się wylogować z innego urządzenia.

Rozsądnie poruszaj się po serwisie

Jeżeli już jesteś szczęśliwym użytkownikiem portalu społecznościowego pamiętaj, aby nie akceptować zaproszeń od nieznajomych osób. Twoi znajomi mają dostęp do danych zawartych na koncie np. numer telefonu czy e-mail. Mogą również wysyłać wiadomości zawierające złośliwe linki. Nigdy w nie nie klikaj. A jeśli już napotkałeś jakiś złośliwy link to proszę zgłoś go. Dzięki Tobie inni użytkownicy mogą uniknąć zagrożenia w sieci.

Zerknij w swoje ustawienia jeżeli logujesz się na komputerze znajdziesz je w kontroli zabezpieczeń. Facebook zapewnia bardzo fajną opcję, a mianowicie możliwość otrzymywania alertów o próbach logowania. Opcja ta przy każdej próbie logowania na Twoje konto powiadomi Cię o tym. Nie zapomnij również odznaczyć w ustawieniach uwierzytelnienia dwuskładnikowego. Jest to dodatkowe utrudnienie dla hakerów znacząco wydłuża czas złamania hasła.

Pamiętajmy też, że warto na każdym urządzeniu na którym korzystamy czy to z Facebooka czy z innego portalu o zainstalowaniu dobrej jakość antywirusa, oraz instalowaniu aktualizacji przeglądarki, a także usuwaniu na bieżąco złośliwego oprogramowania.

Więc jeśli przy najbliższej okazji od któregokolwiek ze znajomych otrzymasz wiadomość z prośbą o przelew blik to najlepiej zweryfikuj ją dzwoniąc do znajomego na jego numer komórkowy. Facebook jest dobrodziejstwem naszych czasów, a nie przekleństwem musimy tylko nauczyć się z niego odpowiednio korzystać.