PS5: pełna swoboda instalacji wybranych fragmentów gry

PS5: pełna swoboda instalacji wybranych fragmentów gry

Jak poinformowali przedstawiciele PlayStation najnowszy produkt firmy PS5 zaoferuje użytkownikom pełną swobodę w kwestii instalacji wybranych modułów i elementów gier. Opcja ta pozwoli oszczędzić miejsce w pamięci SSD urządzenia.

Dedykowany nośnik pamięci

Najnowsza konsola PlayStation 5 wyposażona w specjalny autorski nośnik danych oferujący mniejszą przestrzeń dyskową na gry niż konkurencyjny sprzęt Microsoftu. Aby zaradzić tej niedogodności twórcy konsoli wymyślili jednak alternatywne rozwiązanie. Możliwości ustawień preferencji podczas instalacji zostały poszerzone o funkcję pozwalającą na płynne zarządzanie ilością dostępnej przestrzeni dyskowej. Dzięki temu można sprawnie zarządzać przestrzenią zajmowaną przez poszczególne produkcje.

Tryby pobierania

Nowa konsola PS5 oferuje bardzo przydatny tryb wstępnego pobierania gier. Opcja ta umożliwia ściągnięcie tylko kluczowych dla działania aplikacji najważniejszych plików co pozwala rozpocząć zabawę zanim zainstalowana zostanie całość materiału. Najnowsza generacja poszerza tę wartościową funkcję, dzięki czemu rośnie potencjał autorskiego nośnika SSD. Powoduje to, że gracz może indywidualnie zadecydować czy życzy sobie zainstalować tryb wielo czy jednoosobowy. Dodatkowo użytkownicy zyskują w ten sposób kontrolę nad zakresem instalacji i dostępności materiału. Stwarza to możliwość usuwania tych jego części, które nie są używane. Rozwiązanie to, w momencie przepełnienia nośnika nie wymaga deinstalacji całości, a jedynie tych modułów, z których aktualnie nie korzystamy. Zwolnione w ten sposób miejsce można przeznaczyć na inne produkcje. Funkcja ta będzie jednak zależna od konkretnych deweloperów, którzy podejmą ostateczną decyzję, które moduły będzie można samodzielnie odinstalowywać.

Opisane rozwiązanie częściowo rekompensuje brak możliwości przeniesienia gier na zewnętrzny nośnik USB. W przeciwieństwie do rozwiązania od konkurencyjnego microsoftowego Xboxa Series X/S, gdzie przenoszenie danych jest możliwe za pomocą USB PS 5 nie daje tej możliwości. Nośnik taki nie pozwala co prawda na uruchomienie gier a tylko jego archiwizację. Aby zagrać na Xboxie w taki tytuł wystarczy zgrać dane z powrotem do pamięci urządzenia.