Recenzja gry Disco Elysium

Recenzja gry Disco Elysium

Gra Disco Elysium to tak naprawdę przygoda  jakich mało. Dramatyczna, poetycka, a przy okazji katastroficzna. Przedstawiona w grafice prezentującej się jak żywy obraz, z protagonistą w samym jego centrum, z otoczeniem zdatnym do interakcji i zmuszającym do przemyśleń. Z policjantem, który upadł już chyba tak nisko, że bardziej się nie da i nierozwiązaną jeszcze sprawą będącą dla niego jedyną nadzieją na wyjście z dołka. Wreszcie ze współpracownikiem, który czasem okazuje się przydatnym partnerem. Co ciekawego można powiedzieć o tej grze?

Policjant w dołku

Disco Elysium to przede wszystkim opowieść, historia pisana długimi dialogami, kwestiami nie do podważenia lub zdatnymi do różnorakiej interpretacji. Historia o policjancie, którego już we wstępie znajdujemy w przegranej pozycji, po pijaństwie i z utratą pamięci. Możemy jednak wczuć się w rolę na tyle dobrze, że gra Disco Elysium jest wciągająca na wiele długich wieczorów.

Cechy, które dają przewagę lub ją odbierają

Z rozmaitymi umiejętnościami wybieranymi na wstępie rozgrywki i rozwijanymi z czasem i postępem gry. Tymi, które mogą być zwiększane na rozmaite sposoby, które zarazem dają nam przewagę w niektórych zadaniach i pozbawiają nas jej w innych. Czasem zmuszającymi do kontemplacji i przemyśleń, innym razem do działania.

Ważne dialogi w grze Disco Elysium

Tutaj najważniejszą rolę odgrywają kwestie dialogowe. Kwestie opierające się na zdolnościach bohatera, pojawiające się także podczas akcji, gdy przychodzi czas na nadwyrężenie mięśni. Nie zmuszają nas one do szybkiej reakcji, pozwalają na zastanowienie, czasem jednoznacznie wskazują przydatną i opanowaną przez nas cechę innym razem mieszają się w nieprecyzyjnych odpowiedziach.

W rytmie disco

Disco Elysium to przede wszystkim historia upadku, z którego jednak możemy się podnieść. To fabuła przedstawiona w niesamowitej oprawie wizualnej, z ciekawą oprawą audio i wieloma filozoficznymi rozważaniami. To gra, którą warto przejść wielokrotnie z zestawem różnych umiejętności, by poznać głębie tego fantastycznego świata. Świata, który prowadzi nas od radzieckich zaborów, aż do czasu panowania muzyki disco.