Monitor gamingowy 240 Hz czy więcej? Najlepsze monitory do gier esportowych

Monitor gamingowy 240 Hz czy więcej? Najlepsze monitory do gier esportowych

Coraz bardziej rozwijający się rynek gier e-sportowych w znaczącym stopniu wpływa na produkcję sprzętu gamingowego. Profesjonalni gracze e-sportowi oczekują od komputerów czy monitorów jak najlepszych osiągów, by móc zwiększyć swoją przewagę nad przeciwnikami. Czy w tym przypadku monitor gamingowy 240 Hz spełni swoje zadanie? Jakie inne parametry powinien mieć, by sprostał oczekiwaniom e-sportowców?

Czym są gry e-sportowe?

E-sport jest formą rywalizacji, opierającą się oczywiście na graniu. Podstawą sukcesu przy zmaganiach graczy są zdolności manualne, wiedza z zakresu strategii rozgrywki czy szybkość reakcji. Celem e-sportu jest pokonanie innego gracza lub graczy – w przypadku zawodów drużynowych. Co więcej, tak jak w normalnym sporcie, również tutaj występują ligi, które organizują rozgrywki. Publiczność może oglądać rywalizację na żywo lub w czasie transmisji, na platformach takich jak Twitch. Do najpopularniejszych gier e-sportowych zaliczyć można: CS:GO, League of Legends, Dota 2 czy Fifa 22.

Warto wiedzieć, że wartość rynku e-sportowego stale rośnie. Według firmy analityczno-badawczej Newzoo, w 2021 roku wartość ta wyniosła ponad 1,1 mld dolarów*. W porównaniu z wynikiem z 2020 r. wzrost nastąpił aż o 14,1%. Newzoo przewiduje, że w latach 2020-2025 średni roczny wzrost rynku może wynieść 13,1%.

Najlepsze monitory do gier e-sportowych – na co zwrócić uwagę?

Świetne efekty wizualne czy niezwykle realistyczna grafika – te cechy gier mają drugorzędne znaczenie dla profesjonalnych graczy. W grach e-sportowych liczy się przede wszystkim refleks i szybkość reakcji, dlatego najważniejsza będzie częstotliwość odświeżania ekranu oraz czas reakcji matrycy. Monitor 144 Hz gamingowy, który polecany jest dla większości graczy, w tym przypadku może okazać się niewystarczający. Dlaczego? Szybkość odświeżania ekranu ma duży wpływ na płynność gry. Przy płynniejszej grze jesteś w stanie szybciej zauważyć ruch przeciwnika, a tym samym na niego zareagować. O ile zwykły gracz może nie zauważyć różnicy między 144 Hz a 240 Hz – profesjonalni gracze już owszem. Dlatego też monitory gamingowe 240 Hz mogą być dużo lepszym wyborem.

Z szybkością reakcji ma też związek czas reakcji matrycy. W teorii odpowiedni czas to poniżej 4 ms. W praktyce zawodowi gracze nie powinni wybierać sprzętów, których matryca ma dłuższy czas reakcji niż 1 ms. Dzięki korzystaniu z takiego sprzętu mogą szybciej i precyzyjniej reagować, robić uniki czy atakować.

Monitor gamingowy 240 Hz Odyssey OLED G9

Monitor gamingowy 240 Hz Odyssey OLED G9 to urządzenie Samsung dla profesjonalnych graczy. To, co zasługuje na uwagę, to przede wszystkim szybkość odświeżania ekranu oraz czas reakcji matrycy. W przypadku pierwszej wartości 240 Hz, jaką oferuje Odyssey OLED G9, to wystarczająca wartość, by zaoferować płynny obraz, bez smużeń. Wspomnieliśmy już, że dla profesjonalnych graczy czas reakcji matrycy nie powinien przekraczać 1 ms. W tym przypadku to zaledwie 0,03 ms**. Taki wynik może Ci pomóc uzyskać przewagę nad przeciwnikiem wszędzie tam, gdzie liczą się milisekundy, a więc w strzelankach czy grach wyścigowych. Na uwagę zasługuje też synchronizacja odświeżania AMD FreeSync Premium Pro, która dodatkowo może Ci pomóc  wyeliminować zacięcia.

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.


* Newzoo, Global Esports & Live Streaming Market Report 2022, https://newzoo.com/products/reports/global-esports-live-streaming-market-report, [dostęp: 10.11.2022].

**GTG* „0,03 ms” jest zakresem średniego czasu reakcji między 0,01 do 1,00 ms ograniczonych do liczby całkowitej.* W oparciu o GTG mierzone w wewnętrznych warunkach testowych. Wyniki mogą się różnić w zależności od wyświetlanych treści i ustawień monitora (wymaga ustawienia „trybu ekstremalnego”).* GTG (Gray to Gray) mierzy czas, w którym piksel monitora zmienił się z jednej wartości szarości na drugą.