Recenzja gry Yaga, a więc tytułu inspirowanego słowiańskim folklorem

Recenzja gry Yaga, a więc tytułu inspirowanego słowiańskim folklorem

Yaga to gra typu RPG wydana w październiku 2019 roku na PC oraz konsole Xbox, PlayStation i Nintendo. Jest ona bardzo mocno inspirowana słowiańskim folklorem. Gracz podczas rozgrywki wciela się w postać jednorękiego kowala, któremu przyświeca naprawdę spory pech. Pewnego razu otrzymuje on zlecenie od cara. Jak podoła temu zadaniu? Producentem gry jest studio Breadcrumbs Interactive, z kolei wydawcą gry jest Versus Evil.

W staro pogańskim świecie baśni

Pogańskie wierzenia, prastare i wredne wiedźmy, kochające babcie, które pragną zawsze jak najlepiej oraz nieudolni władcy, którzy zlecają nam zadania nie do wykonania. A co najgorsze, okazuje się, że mimo wszelkich wysiłków, pech nie chce nas opuścić. Tak prezentuje się w skrócie Yaga, dwuwymiarowa gra action RPG, która przenosi graczy w świat staro słowiańskich wierzeń i tamtejszy folklor.

Główny bohater, a więc pechowiec nad pechowcami

Wcielając się w rolę Iwana – kowala, który w swoim chyba najbardziej pechowym dniu stracił dłoń, zabieramy się za wykonywanie zadań, dla niezależnych postaci. Znajdujemy je w każdej mieścinie i w każdym odwiedzanym przez nas zakątku słowiańskiego świata. Ponadto – prócz pobocznych aktywności, skupiamy się na głównym wątku, który prowadzi nas od jednego zagrożenia w kolejne.

Sprzęt, crafting i wyprawy

Walcząc przy pomocy młotów kowalskich, którymi mocno i celnie rzucamy w przeciwników, torujemy sobie drogę przez niebezpieczne lasy. W przerwach między wyprawami i zadaniami zajmujemy się planowaniem kolejnej misji. Przygotowujemy sobie sprzęt i coraz to nową i bardziej wymyślną broń. Używamy talizmanów, by zdobyć dla siebie przychylność niebios oraz aby zwiększyć swoje umiejętności. Niestety im częściej wystawiamy swoje szczęście na próbę i im częściej posługujemy się sztuczkami, tym większa szansa, że wreszcie los się od nas odwróci i pokaże, na co naprawdę go stać.

Z dużą dawką dobrego humoru

Yaga to świetna opowieść przedstawiona z dobrym humorem. Co rusz sprawdza nasze zdolności w walce i umiejętności toczenia rozmów z niezależnymi postaciami. Fabuła gry jest naprawdę ciekawa i dosyć wciągająca. Szczególnie, gdy czasem można też się nieco potargować o swoje, zanim damy się znów wkopać w kolejną misję nie do wykonania. Warto też posłuchać starej babci, która jednak wciąż myśli tylko o zaślubinach swojego kochanego kowala.