Opis gry Surviving Mars:Green Planet – niedoceniany dodatek wraz z grą strategiczną?

Opis gry Surviving Mars:Green Planet – niedoceniany dodatek wraz z grą strategiczną?

Surviving Mars jest fantastycznonaukową strategią ekonomiczną, która zaliczana jest do gier typu city builder. Za opracowanie tej gry odpowiada Haemimont Games, z kolei za wydawnictwo Paradox Interactive. Gra swoją oficjalną premierę miała 15 marca 2018 roku na PC, Xbox One oraz PS4. W niniejszym artykule nieco bliżej przyjrzymy się całej produkcji, która po kilka latach od premiery wydaje się dosyć niedocenianą pozycją na rynku gier.

Mars na zielono jako dodatek do gry Surviving Mars

Zastanawiałeś się kiedyś jak mogłoby wyglądać życie, gdyby gdyby w naszym układzie była nie jedna, lecz dwie Ziemie? Dwie planety zdatne do życia. Brzmi abstrakcyjnie? Niby tak, jednak efekty takiej sytuacji mogłyby być nie tylko ciekawe, lecz przede wszystkim naprawdę opłacalne pod wieloma względami. Wyobraź sobie jak pomogłoby to stale rosnącej ludzkiej populacji, jak rozwiązałoby problemy zapewnienia żywności dla wszystkich jej członków. Teraz możesz przekonać się o tym na własnej skórze. Przynajmniej w grze, którą właśnie omawiamy. Terraformacja Marsa ma miejsce w dodatku do Surviving Mars pod tytułem: Green Planet.

Atmosfera na nowej planecie – klucz do sukcesu!

Zwiększenie udziału gazów cieplarnianych w atmosferze, tlenu i powietrza zdatnych do oddychania to tylko jeden z milowych kroków do stworzenia życia na obcym ciele niebieskim. Takie zadanie będzie stało przed graczami, którzy spróbują swoich sił właśnie w tej grze. Poza nim trzeba także zaopatrzyć się w życiodajną wodę, w roślinność, której trzeba zapewnić dobre warunki wzrostu. Sadzonki, trawy, porosty i drzewa nie przetrwają bez ludzkiej ingerencji w świecie, którego terraformacja w każdej chwili może doprowadzić do jakiejś katastrofy.

Podczas rozgrywki należy jednak pamiętać, że wszystkie czyny będą miały swoje konsekwencje. Czy to wywołamy kwaśne deszcze, czy też zrzucimy na siebie lodową asteroidę? Tu katastrofa może gonić następną, a następstwa niezaplanowanej terraformacji mogą wiele kosztować.

Lepszy świat – czy uda się Tobie go stworzyć?

Druga strona medalu jest jednak taka, że doprowadzenie Marsa do ziemskiego stanu może przynieść nam całkiem nowy, a może i lepszy świat. Świat drugiej szansy, bardziej zielony, z rozciągającymi się po horyzont połaciami żyznej gleby. Czy takie marzenie jest realne? Czy urzeczywistnimy swój plan na skalę całej planety Mars? Czy damy radę, czy nie zniszczy nas po drodze nasza pycha? No właśnie… Pytań odnoście rozgrywki jest bardzo dużo, jednak tylko i wyłącznie gracz będzie mógł na własnej skórze przekonać się o tym, czy jego założenia uda się zrealizować.

Podsumowanie – czy warto wypróbować dodatek Green Planet?

Gra Surviving Mars sama w sobie jest niewątpliwie dobrą pozycją dla wszystkich fanów gier tego typu. Z kolei dodatek w postaci „zielnej planety” jest czymś, co czyni z tej gry jeszcze lepszą produkcję. Z pewności fani podstawowej wersji muszą wypróbować ten dodatek. Co więcej, gra sama w sobie wydaje się nie doceniana. W rzeczywistości dodatek Green Planet to świetna symulacja terraformacji planety, a z drugiej strony dobrze dopracowany city builder. To gra, która co rusz stawia nas przed nowym wyzwaniem, przed nieznanym i niezbadanym, czego jeszcze nigdy wcześniej nie doświadczyliśmy. Potrafi być pouczająca, a zarazem inspirująca. Wszystko po to, aby wreszcie pozwolić nam na realizację najśmielszych marzeń.