Jakie jest nowe Playstation 5?

Jakie jest nowe Playstation 5?

Niedawno na rynku ukazała się najnowsza wersja konsoli Playstation, to już piąta seria.  Do momentu oficjalnego wydania gry zdążyło pojawić się już wiele przypuszczeń na temat jej parametrów. Które z nich są prawdziwe?

Moc obliczeniowa nowego sprzętu wynosi 10,28 Teraflopów. Ośmiordzeniowy procesor ADM Ryzen 2 działa w częstotliwości 3,5 GHz. Konsola posiada 16 GB pamięci oraz dysk o pojemności 825 GB z możliwością rozbudowania go za pomocą zewnętrznego nośnika. Konsola posiada slot VVMe SSD, wyjście na dysk HDD, USB i co ciekawe, nośnik płyt. Rozdzielczość Playstation 5 to 8K. Przydatną dla graczy funkcją jest z pewnością wsteczna kompatybilność. Dzięki niej mogą oni uruchamiać na PS5 gry z PS4. Ulepszona wersja posiada jeszcze jedną ważną zmianę. Gracz ma możliwość wyboru czy chce zainstalować całą grę, kampanię dla pojedynczego gracza czy tylko tryb multiplayer. Dzięki temu może zaoszczędzić miejsce na dysku PS5 i szybciej rozpocząć rozgrywkę. PS5 jest dostępne w dwóch wariantach, jeden z nich obsługuje napęd Blu-ray Ultra HD, a drugi nie.

 Jak wygląda nowa konsola?

Konsola, której premiera odbyła się w 2020 roku ma mocno futurystyczny design. W dużo mniejszym stopniu przypomina ona poprzednie wersje Tym razem Sony zamiast czerni, wybrało biel. Producent postanowił zmienić także rozmiar, PS5 jest największa ze wszystkich, jakie ukazały się do tej pory. Eksperci przypuszczają, że wielkość jest spowodowana koniecznością stworzenia odpowiedniej ilości miejsca dla procesu chłodzenia podzespołów, które muszą zachować właściwą temperaturę.

Nowa konsola to też nowy pad

Oprócz nowej konsoli Sony wypuściło na rynek również nowy pad. Tym razem nie jest to DualShock, a DualSense. Różni się on przede wszystkim designem, który wpisuje się w wygląd samej konsoli, jest futurystyczny i biały.